Półki w drogeriach aż uginają się od kosmetyków pielęgnacyjnych. Wśród nich można znaleźć wiele preparatów bazujących na kolagenie, które rekomendowane są nie tylko dla kobiet ze skórą dojrzałą, ale również tych młodszych. Na czym polega fenomen kosmetyków kolagenowych?
Kolagen jest jednym z powszechnie występujących składników organizmów u wszystkich kręgowców, w tym u człowieka. Jest to białko tkanki łącznej, które charakteryzuje się bardzo dużą odpornością na rozciąganie i jest odpowiedzialne za elastyczność skóry. Stanowi ono swoistego rodzaju podporę skóry, dzięki czemu jest ona jędrna, sprężysta, napięta i dobrze nawilżona. Istnieje kilkanaście różnych typów kolagenów zależnie od ich występowania, w skórze i tkance podskórnej występuje głównie kolagen typu I.
Ubytek kolagenu powoduje powstawanie zmarszczek w procesach starzeniowych. Proces powolnej utraty kolagenu następuje już od około 25. roku życia, a nasila się po 30. roku życia, kiedy to mogą zacząć pojawiać się takie objawy jak: nadmierne wysuszenie skóry, jej wiotczenie, utrata sprężystości, a tym samym bardziej widoczne zmarszczki. Rozwiązaniem jest stosowanie kosmetyków zawierających kolagen w składzie.
Kolagen w kosmetykach – co warto o nim wiedzieć?
W kosmetykach stosuje się przede wszystkim kolagen rybi – oznacza to, że jest on pozyskiwany ze skór rybich. Tę metodę izolacji kolagenu opracowali trzech Polacy – M. Skrodzki, A. Michniewicz i H. Kujawa ponad trzydzieści lat temu. Wyizolowany przez nich kolagen zachował optymalną formę hydratu bez utraty swojej struktury przez co utrzymuje swoją aktywność biologiczną. Dzięki temu, że ma on niewielkie cząsteczki, dobrze przenika przez skórę.
Kolagen ten wyróżnia się wysoką skutecznością, ponieważ współpracuje z komórkami ciała człowieka. Jego głównym zadaniem jest mobilizowanie skóry, a dokładnie keratynocytów i fibroblastów do produkcji własnego kolagenu, dzięki czemu staje się ona jędrniejsza, gładsza, bardziej sprężysta, a zmarszczki zanikają. Co więcej, wskazany jest on w przypadku nadmiernej pigmentacji i przebarwień, można stosować go po opalaniu, solarium, także po zabiegach chirurgii plastycznej, ponieważ przyspiesza gojenie się ran i blizn. Można stosować go również w przypadku wyprysków, na przykład przy trądziku młodzieńczym czy różowatym, ponieważ zmniejsza ryzyko powstawania blizn potrądzikowych. Kolagen jest składnikiem hipoalergicznym, co oznacza, że może być ona również stosowany w przypadku osób, które mają skórę wrażliwą, delikatną, podatną na uczulenia.
Warto pamiętać o tym, kosmetyki kolagenowe zawierają różnego rodzaju kolageny zależnie od ich stopnia czystości, co z kolei związane jest z częścią ciała ryby, z której kolagen jest pozyskiwany. Kolagen najmniej oczyszczony jest tańszy w produkcji, jest on przeznaczony do używania głównie na ciało czy paznokcie – ma on kolor szarawy, srebrny. Kolagen bardziej oczyszczony jest z kolei droższy w produkcji i przeznaczony głównie do delikatnych partii ciała, gdzie efekt ma być jak najlepszy – stosuje się go w kremach do twarzy czy w kremach pod oczy – w tym przypadku ma kolor przezroczysty.
Co oprócz kolagenu?
W kosmetykach kolagenowych stosuje się oprócz kolagenu także innego rodzaju składniki – warto sprawdzić, co producent wykorzystał w danym preparacie, ponieważ im więcej składników aktywnych, tym efekt kuracji będzie lepszy.
Wśród składników aktywnych pozytywnie wpływających na skórę znajdują się między innymi następujące:
- aloes – ma za zadanie łagodzić i nawilżać skórę
- witamina E – poprawia sprężystość skóry i neutralizuje wolne rodniki, nazywana „witaminą młodości”
- elastyna – wspólnie z kolagenem buduje sieci podporowe w skórze
- kwas hialuronowy – to naturalny składnik skóry odpowiedzialny za jej sprężystość, nawilżenie i gładkość
- nanozłoto – to składnik spowalniający procesy destrukcji kolagenu i elastyny
- masło shea – naturalny składnik zwierający dużą ilość witamin A i E oraz kwasów tłuszczowych, które doskonale nawilżają skórę
- olej arganowy – nazywany „płynnym złotem”, o wysokiej zawartości kwasów tłuszczowych, spowalnia procesy starzeniowe skory i wspaniale ją pielęgnuje
- olej migdałowy – nawilża, natłuszcza skórę, poprawia jej kondycję, jest bardzo delikatny
- skwalan – przeciwutleniacz, doskonale nawilża, działa przeciwzmarszczkowo, otrzymywany jest naturalnie z oliwek
Jakie kosmetyki z kolagenem wybrać?
Tych naprawdę jest mnóstwo i niemalże każdy producent posiada w swojej ofercie kosmetyki z kolagenem. Działają również firmy, które oferują swoim klientom kosmetyki wyłącznie kolagenowe – jest w czym przebierać, ponieważ warto pamiętać o tym, że kolagen nadaje się świetnie nie tylko na twarz, ale także i na inne partie ciała.
W sprzedaży dostępne są kremy do twarzy na dzień i na noc, kremy pod oczy, żele do mycia twarzy i toniki z kolagenem w składzie, maseczki, peelingi, również balsamy do ciała czy preparaty do masażu – kolagen to naprawdę wszechstronny składnik, który pozwala na uzyskanie bardzo dobrych efektów kuracji, nie tylko przeciwzmarszczkowej, ale również zalecany jest w wielu innych przypadkach wskazanych wcześniej.
Warto pamiętać o tym, że kosmetyki kolagenowe nie należą do tanich i można spotkać się z wieloma podróbkami, w których stosuje się kolagen inni niż rybi, na przykład bydlęcy, który ma zbyt duże cząsteczki, dlatego nie mogą one przenikać przez barierę skórną. W związku z tym jeżeli chcesz mieć pewność, że kosmetyk będzie działał skutecznie, pamiętaj o tym, by decydować się na uznane firmy, których kosmetyki mają pozytywne opinie.