Są dopełnieniem tego, co mamy na sobie. Zachwycają swoim zapachem i mogą wyrażać twój charakter. Perfumy, bo to właśnie o nich mowa, to dzisiaj ogromny przemysł, który oferuje klientom najróżniejsze produkty. Jeżeli szukasz dla siebie tej idealnej wody toaletowej lub perfumowanej, sprawdź razem z nami, jak ją wybrać!
Nie każdy wie, że nazwa „perfumy” pochodzi od francuskiego „per fumée”, czyli „przez dym”. Tym terminem określa się najróżniejsze kosmetyki, które zawierają silnie skoncentrowane substancje zapachowe w postaci olejków zapachowych zmieszanych ze środkami wzmacniającymi ich zapach oraz z substancją bazową, czyli rozpuszczalnikiem. Po zaaplikowaniu perfum substancja bazowa, którą jest alkohol, ale również mogą być to oleje, na przykład sandałowy czy jojoba, szybko wchłania się w skórę albo paruje, pozostawiając tylko olejki zapachowe wydzielające intensywny aromat.
Obecnie perfumiarze, często współpracujący ze światowymi domami mody i firmami kosmetycznymi, są w stanie stworzyć z różnorodnych składników zachwycające zapachy, a ich kompozycje niejednokrotnie są pilnie strzeżoną tajemnicą.
Podstawowe rodzaje perfum
Można podzielić je przede wszystkim na perfumy damskie i męskie, ale coraz częściej odchodzi się od tego podziału i perfumy stają się unisex, czyli dla każdego.
Wydzielamy także perfumy zależnie od zawartości olejków zapachowych – im jest ich więcej, a tym samym, im mniej jest rozpuszczalnika, tym perfumy są bardziej intensywne i długotrwałe, ale też i droższe.
W związku z tym wyróżniamy:
- ekstrakt perfum – Extrait de Parfum – 44-60% olejków zapachowych
- perfumy, ekstrakt, perfumy właściwe – Parfum – 15-43% olejków zapachowych
- woda perfumowana – Eau de Parfum, skrót EdP – 10-20% olejków zapachowych
- woda toaletowa – Eau de Toilette, skrót EdT – 5-15% olejków zapachowych
- woda kolońska – Eau de Cologne, skrót EdC – 3-8% olejków zapachowych
- woda odświeżająca – Eau Fraîche lub eau de solide, skrót EdS – 1-3%; olejków zapachowych
Nie wszystkie zapachy występują w każdym z powyższych wariantów. Najczęściej producenci oferują wody toaletowe oraz perfumowane. Dla mężczyzn często dodatkiem jest woda kolońska. Wody odświeżające są z kolei popularne latem, mają lekki zapach, ale też wymagają częstej aplikacji.
Czym kierować się przy wyborze?
Każda perfumeria może zachwycić ogromem wód. To zarówno popularne zapachy znane od lat, na przykład Chanel No 5, Guerlain Shalimar, Yves Saint Laurent Opium czy Calvin Klein One, jak i również istnieje wiele firm niszowych, które oferują także unikatowe kompozycje, nieraz nawet nietypowe, na przykład przypominające kościelne kadzidło czy palone liście.
Istnieje wiele kategorii zapachowych perfum: cytrusowe, kwiatowe, szyprowe, czyli cytrusowo-drzewne, drzewne, orientalne, paprociowe, zielone, aldehydowe czy tytoniowo-skórzane. W ich doborze przede wszystkim warto kierować się swoim gustem – nie każdy w końcu przepada za słodkimi kwiatami czy też za ciężkimi aromatami piżmowymi i ambrowymi.
Jest w czym przebierać i nie warto kupować ich w ciemno, ponieważ nie dość, że może okazać się, że perfumy nie są tym, czego oczekujemy, to jeszcze mogą nie współgrać ze skórą i jej odczynem, na przykład będą szybko znikały.
Jak dobrać dla siebie perfumy tak, aby pasowały do charakteru i stylu życia?
Dla wielu osób ważne jest, aby ich zapach współgrał z ich charakterem i stylem życia. Oczywiście, nie jest to konieczne, ponieważ najważniejsze jest twoje zadowolenie, ale jeśli chcesz podkreślić swoją elegancję, tajemniczość czy też optymistyczne nastawienie do życia, twoje perfumy damskie czy też męskie mogą to odzwierciedlać.
Jeżeli jesteś w ciągłym ruchu, jesteś osobą energetyczną i nastawioną optymistycznie do życia, w takim przypadku najlepiej będą pasowały do ciebie lekkie i cytrusowe zapachy, także odrobinę słodkie. Gdy z kolei lubisz uwodzić i chcesz uchodzić za sobą bardziej tajemniczą, weź pod uwagę perfumy o nutach orientalnych, drzewnych czy tytoniowo-skórzanych, które często pojawiają się w wodach niszowych. Jeśli jesteś romantyczką, lubisz kwiaty i jesteś delikatna, wspaniałym wyborem będą perfumy o nutach kwiatowych. Jeśli z kolei jesteś elegancką businesswoman, możesz wybrać perfumy szyprowe, aldehydowe czy też drzewne. Możliwości, jak widać, jest bardzo dużo!
Gdzie robić zakupy?
Dzisiaj wody i perfumy można kupować zarówno stacjonarnie, jak i w sieci. Oczywiście, stacjonarna perfumeria to dodatkowy plus, ponieważ możesz na miejscu przetestować zapachy. Z kolei atutem perfumerii działających online są ich atrakcyjne ceny. Niezależnie od tego, czy wybierzesz perfumerię internetową czy stacjonarną, pamiętaj o tym, aby była ona bezpieczna i godna zaufania, gdy nie chcesz kupić podróbki!
Jak wybrać bezpieczną perfumerię internetową?
Gdy wybierasz znane perfumerie, masz pewność, że wybrane przez ciebie perfumy damskie czy męskie będą oryginalne – warto też wskazać, że są one oryginalne w popularnych sklepach drogeryjnych, ale wybór w nich jest już znacznie mniejszy. Nie kupuj ich z kolei na ulicy i na bazarkach.
W poszukiwaniu niskich cen często jednak wolimy zakupy online i to tutaj ryzyko kupna podróbki jest najwyższe. Najważniejsze to wybranie dobrego, sprawdzonego sklepu – jeżeli nie wiesz, gdzie zrobić zakupy, sprawdzaj opinie na temat sklepów na serwisach zakupowych i na forach poświęconych urodzie. Możesz też znaleźć okazje na aukcjach internetowych, ale zawsze sprawdzaj opinie i nie kupuj od nowych sprzedających z mała liczbą opinii. Dużo podróbek można znaleźć też na portalach zakupów grupowych i portalach ogłoszeniowych!
Jak odróżnić oryginalne perfumy od podrobionych?
Jeżeli masz już perfumy w swoich rękach, ale nie masz pewności co do ich oryginalności, możesz sprawdzić ją samodzielnie. Oto najważniejsze zasady:
- zbyt niska cena w stosunku do wód w zaufanych sklepach
- niechlujnie wykonane opakowanie i flakonik, na przykład rysy, nierówności, bąbelki powietrza w szkle
- niejednolita konsystencja płynu
- brak takich samych numerów seryjnych na opakowaniu i butelce
- brzydka rurka, niedochodząca do dna flakonu
Jeżeli jednak nadal masz wątpliwości, skorzystaj z różnych forów internetowych – wklej zdjęcie swoich perfum i poproś o opinię, ale przede wszystkim pamiętaj o tym, by nie kupować w niezaufanych i podejrzanych sklepach!